Персона : Малала Юсуфзай
Вона наймолодша лауреатка Нобелівської премії, посол ООН у справах доступної освіти для жінок та випускниця Оксворду. Її обиччя публікують на обкладинках TIME та Vogue, їй всього лише 23.

Малала Юсуфзай - пакистанська правозахисниця, виступає за доступну освіту для дівчат всього світу. У 17 років отримала Нобелівську премію миру, ставши наймолодшою лауреаткою за всю історію премії.
Біографія :
"Долина Сват - це прекрасне місце з високими горами, красивими річками, деревами і мальовничими пагорбами. До нас приїжджали туристи з усього світу. Я кожен день ходила в школу. Ми з батьками і двома братами жили в дуже маленькому будинку. Ми не були багаті, якщо багатством вважати гроші. Але ми були багаті духовно.
Потім в долину прийшли екстремісти-таліби і змінили наше життя. Дівчаткам заборонили здобувати освіту. Було зруйновано понад 400 шкіл. Жінкам не дозволялося ходити на ринки. Вони підірвали перукарні. Вони говорили, що ні у кого немає права на свободу. Але для мене освіта була важливим. Я хотіла вирости і отримати професію, реалізуватися в житті."
Блог. На початку 2009 року, коли Юсуфзай було 11 років, вона вела блог для BBC, де розповідала про режим талібів, їх спроби взяти під контроль долину Сват та своє життя.
Замах на життя. 9 жовтня 2012 року, шкільний автобус Малали був зупинений бойовиками. Один з них зайшов у салон та, встановивши особистість дівчини, вистрілив у неї двічі (один постріл прийшовся у голову). Дівчину проаперували, однак шанси на одужання були дуже малі. Коли її стан стабілізувався уряд Пакистану направив її до лікарні Бермінгему (Велика Британія). Де протягом року Малала проходила лікування.
Фонд. У віці 15 років заснувала "Фонд Малали", який опікується дівчатами, що хочуть та не можуть отримувати безкоштовну і доступну освіту (також підтримує їх малозабезпечені родини). Фонд інвестує у освтініх активістів та адвокатів, які визначають шляхи вирішення проблем бар'єрів для освіти дівчат у своїх громадах.
(детальніше : https://malala.org/ )

Відзнаки та визнання. Малала - наймолодший лауреат Нобелівської премії миру (отримала у 17 років). Також була нагороджена :
- премією Анни Політковської (надається організацією «Reach All Women in War» і названа на честь російської журналістки, що висвітлювала конфлікт у Чечні.
- премією Сахарова (премія в області прав людини, заснована в 1988 році Європейським парламентом на честь радянського фізика і правозахисника Андрія Сахарова)
- Філадельфійською медаллю свободи ( нагорода, щорічно присуджується Національним центром конституції США особам і організаціям в знак визнання їх лідерства в прагненні до свободи).
Входить до списку 100 найвпливовіших людей світу за версією TIME ( 2013 рік ).
Грунтовні вислови :
Про фемінізм.
"Раніше мені здавалося, що поняття «фемінізм» не зовсім стосується прав жінок, а скоріше, говорить про їх перевагу. Я не була впевнена, як можу його використовувати, почала вивчати питання, і зрозуміла, що фемінізм - це просто синонім слова «рівність» . Це означає, що у жінок повинні бути такі ж права, як і у чоловіків. І я стала підтримувати феміністичний рух, та й в принципі я вже була феміністкою, адже я виступала за права жінок, права дівчаток на отримання освіти. Коли ви виступаєте за права жінок, ви автоматично стаєте феміністом, навіть якщо не називаєте себе так."
Чому освіта - це важливо ?
Коли в 2009 році таліби заборонили дівчаткам ходити в школу, я зрозуміла, що освіта - це набагато більше, ніж читання книжок і домашні завдання. Освіта - це про підтримку жінок. І екстремісти зрозуміли це набагато раніше, ніж всі інші. Вони знали, що завдяки освіті у жінок з'являються можливості. Вони виступали не стільки проти книг, а проти того, щоб у жінок була можливість приймати рішення, щоб вони були незалежними, щоб у них були рівні права з чоловіками. Вони, на відміну від деяких світових лідерів, зрозуміли, в чому справжня цінність освіти, і заборонили дівчаткам відвідувати школу.
Про вік.
Я почала говорити про свою історію, коли мені було 11 років. Я не думала, що мене хтось почує і мій голос буде мати значення, але незабаром я зрозуміла, що мене чує весь світ. Зміни можливості. І не дозволяйте віку вас обмежувати. Ми звикли вважати, що ти можеш впливати на щось, тільки якщо ти СЕО, прем'єр-міністр або президент. Ні! Ви можете стати агентом змін в будь-якому віці і в будь-який час, коли захочете. Головне, щоб ваші дії мали позитивний вплив.
